دسته بندی مطالب وبلاگ را جدی بگیرید

یکی از بخش‌های وبلاگ نویسی، دسته بندی مطالب وبلاگ است. این یعنی باید نوشته‌های خود را طبقه بندی کنید تا کسی که به عنوان بازدیدکننده به وبلاگ شما سر می‌زند در میان جنگل انبوه نوشتارهای شما گم نشود و ساده‌تر بتواند همان مطلبی را پیدا کند که به دنبالش می‌گردد.

از نظر خیلی از کسانی که خارج از گود نشسته‌اند و نظاره‌گر امر نوشتن و نگارش به خصوص وبلاگ نویسی هستند، شاید خود نوشتن سخت‌ترین مرحله کار باشد. ولی به جرات می‌توانم به شما اطمینان بدهم که سخت‌ترین بخش وبلاگ نویسی همین دسته بندی مطالب هست.

من تا به حال وبلاگ‌های زیادی راه اندازی کردم و نیمه کاره رها کردم. همین دامنه را هم چندین و چند بار دچار تغییر و تحول کرده‌ام چون واقعا نمی‌توانستم در مورد دسته بندی مطالب وبلاگم تصمیم بگیرم. یک روز می‌گفتم می‌خواهم وبلاگم خبری باشد. یک روز دیگر می‌گفتم نه بگذار شخصی باشد. خلاصه چیزی که الان مشغول خواندنش هستید حاصل چند بار تجدید نظر است.

همین حالا هم هنوز زیاد در مورد دسته بندی مطالبم مطمئن نیستم. وقتی پستی را می‌نویسم و می‌خواهم منتشرش کنم، در زمان انتخاب دسته بندی انگار دارند شکنجه‌ام می‌دهند. حتی گاهی شده پس از چند روز از انتشار یک مطلب، به خاطر نامرتبط بودنش با دسته بندی انتخاب شده، کلا پستم را از وبلاگ حدف کرده‌ام.

ممکن است به همین دلیل باشد که برخی از وبلاگ‌های دوستانم را که دنبال می‌کنم هم هیچ دسته بندی خاصی ندارند و بیشتر به صورت عمده می‌نویسند. البته من خودم با عمده نویسی زیاد موافق نیستم. دوست دارم مطالب یک وبلاگ تا حد ممکن طبقه بندی شده باشند، آن هم با جزئیات کامل. اگر به دسته بندی مطالب وبلاگم در منوی بالایی نگاهی بیاندازید متوجه وسواسم در این مورد می‌شوید. برای هر موضوعی یک ساب منو زدم و شاید در آینده برای هر ساب منو هم یک ساب منوی دیگر بزنم.

البته از این وسواسم راضی هستم زیرا که به مخاطبانم کمک می‌کند راحت‌تر در وبلاگم به جست‌وجو بپردازند. دسته بندی مطالب یک وبلاگ حکم فهرست را دارد برای یک کتاب. خواندن و مراجعه دوباره به یک کتاب بدون فهرست تجربه رضایت بخشی فراهم نمی‌کند. وبلاگ‌های بدون دسته بندی مشخص و دقیق هم همین حس را در بازدیدکننده ایجاد می‌کنند. پس لطفا روی دسته بندی مطالب وبلاگ خود حساسیت داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *