۸ نکته برای تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز

دیگر کمتر وبلاگ نویسی را می‌توان یافت که به اهمیت تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز واقف نباشد. این نوع محتوا نه تنها برای بازدیدکننده‌ها مفیدتر و کارآمدتر است، بلکه بر روی افزایش اعتبار دامین و رنکینگ وبلاگ در موتورهای جست‌وجو نیز تاثیر دارد.

اما تولید محتوای همیشه سبز کار ساده‌ای نیست و اصول خاص خودش را دارد. اگر به این اصول و قوانین توجه نشود، محتوا به اندازه کافی نتیجه‌بخش نخواهد بود. گاهی ممکن است یک وبلاگ نویس مطابق تصور خودش مشغول تولید محتوای همیشه سبز باشد، اما بازدید وبلاگش آن طور که باید و شاید بالا نرود یا اینکه تغییری در شاخص‌های سئوی وبلاگش احساس نشود.

اگر شما هم در همین شرایط قرار گرفته‌اید، حتما از خودتان می‌پرسید که پس چرا تلاش‌های شما راه به جایی نمی‌برند؟ امروز من می‌خواهم با اشاره به ۸ نکته مفید در تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز، مواردی را به شما یادآوری کنم که شاید در روند کار خود به آنها توجه نکرده باشید؛ مواردی که یک متخصص تولید محتوا را از یک وبلاگ نویس ساده جدا می‌کنند.

پیدا کردن یک عبارت کلیدی مناسب

اولین قدم این است که با یک کلمه کلیدی شروع کنید. کلمه کلیدی دلخواه خود را در گوگل جست‌وجو کنید و سپس به تعداد نتایجی که گوگل پیدا کرده دقت کنید. اگر تعداد این نتایج زیاد بود، به این معنی است که آن کلمه کلیدی مخاطب قابل توجهی دارد و این برای شروع کار خوب است.

تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز تصویر ۳

حالا آن کلمه کلیدی را در علامت گفتاورد قرار دهید تا بدانید چه تعداد از صفحات در عنوان خود دقیقا از همان کلمه کلیدی استفاده کرده‌اند. مسلما تعداد نتایج نسبت به قبل کمتر خواهد شد.

تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز تصویر ۱

از آنجا که هدف تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز است، پس حتما می‌دانید که کلمات کلیدی  طولانی (عبارات کلیدی) روی افزایش ترافیک ارگانیک موثر هستند. بنابراین باید کلمه کلیدی خود را طولانی‌تر کنید. برای همین چند کلمه مرتبط، به کلمه کلیدی خود اضافه کنید. بعد از این کار حتما تعداد نتایجی که گوگل پیدا کرده باز هم کمتر می‌شود. هر چه تعداد نتایج کاهش یابد، شانس شما در بهبود موقعیت خود در صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو بالاتر می‌رود. حالا زمان آن رسیده که از عبارت کلیدی خود در عنوان نوشتار استفاده کنید.

روش نوشتن عنوان محتوای همیشه سبز

پس از انتخاب عبارت کلیدی، اصلی‌ترین قدم برای تولید محتوا، پیدا کردن یک عنوان ناب است. می‌گویم ناب، چون هر چه عنوان انتخابی شما متمایزتر باشد، رقبای پست شما کمتر می‌شوند و در نتیجه خیلی آسان‌تر می‌توانید وبلاگ خود را در صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو بالا بکشید. پس خاص بودن عنوان باید برای شما مهم باشد.

برای آنکه بتوانید یک عنوان ناب برای نوشتن پیدا کنید می‌توانید از جست‌وجو در گوگل کمک بگیرید. کار سختی نیست؛ کافی است عنوان حاوی عبارت کلیدی مورد نظر خود را در قسمت جست‌وجوی گوگل تایپ کنید، ابتدا و انتهای عنوان را در علامت گفتاورد قرار دهید و سپس به گوگل اجازه جست‌وجو دهید. با این کار در واقع به گوگل می‌گویید که صفحاتی دقیقا با همان عنوان را به شما نشان دهد.

اگر در بالای صفحه نتایج گوگل خواندید که نتیجه‌ای مطابق با عبارت اشاره شده یافت نشد، پس خیال‌تان راحت باشد که عنوان منتخب شما رقیبی ندارد و راحت‌تر می‌توانید به تولید محتوا بپردازید. مثلا من برای نوشتن این پست ابتدا “۸ نکته برای تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز” را در گوگل جست‌وجو کردم و بعد از دیدن صفحه زیر مطمئن شدم که عنوان مورد نظر من ارزش کار کردن را دارد.

تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز تصویر ۲

اکنون که کلمات کلیدی و عنوان مطلب را پیدا کردید، وقت آن رسیده تا بدنه پست را بنویسید. ادامه نکات به این بخش از محتوا مرتبط است.

تیترها، لیست‌ها و نقل قول‌ها

چشمان بازدیدکننده‌‌ها، درست مثل یک اسکنر می‌مانند. اگر از عنوان شما خوش‌شان بیاید، روی لینک مطلب کلیک می‌کنند. بعد مثل یک اسکنر پست شما را از بالا تا پایین از نظر می‌گذارنند. در این نگاه اولیه، بازدیدکننده‌ها بیش از هر چیز به تیترها دقت می‌کنند. بعد از آن به سراغ لیست‌های گلوله‌ای و شماره‌ای می‌روند و در مرحله بعد هم نقل قول‌ها را مطالعه می‌کنند. در نهایت اگر از همه این موارد راضی بودند و به نظرشان جالب آمد، پست شما را از اول تا آخر می‌خوانند.

پس همیشه سعی کنید تا جای ممکن به استفاده از این موارد در بدنه محتوای خود پایبند باشید. مثلا در انتخاب تیترهای مطلب به اندازه کافی حساسیت به خرج بدهید و تیترهایی بنویسید که بتوانند مخاطب را به خواندن کل مطلب ترغیب کنند. روی لیست‌ها و نقل قول‌ها هم دقت لازم را داشته باشید. در هر حال، مجموع این جزئیات به ماندن بازدیدکننده‌ها در صفحه‌ای از وبلاگ شما کمک می‌کنند.

پرداختن به جزئیات

مزیت اصلی محتوای همیشه سبز این است که تاریخ انقضا ندارد و بازدیدکننده‌ها هر زمان که این نوع محتوا را بخوانند به دردشان می‌خورد. پس پرداختن به تمام جزئیات ریز و درشت یک موضوع، از لازمه‌های محتوای همیشه سبز است. از اینکه در نوشتار خود به کوچک‌ترین مسائل مرتبط هم بپردازید هراسی نداشته باشید.

یک پست همیشه سبز ایده‌آل باید حداقل ۱۰۰۰ کلمه در خود گنجانده باشد. با این حال در نظر داشته باشید که مقالات بیش از ۳۰۰۰ کلمه اگر در چند قسمت منتشر بشوند بهتر است، چون اگر پست‌تان خیلی طولانی بشود بازدیدکننده‌ها حوصله نمی‌کنند آن را بخوانند.

استفاده از کلمات “من” و “شما”

بازدیدکننده‌ها و مخاطبان وبلاگ شما دوست دارند که آنها را خطاب قرار دهید. استفاده کردن از کلماتی مثل “من” و “شما” باعث می‌شود که با بازدیدکننده‌ها وارد یک تعامل مستقیم بشوید. همین تعامل مستقیم و ایجاد جو دوستانه در متن، بازدیدکننده‌ها را بیش از پیش راضی می‌کند که به خواندن پست وبلاگ شما ادامه بدهند. پس راه دوری نمی‌رود که این حس گپ و گفت را در نوشتار خود ایجاد کنید.

اشاره روشن و واضح به نتیجه مطلب

هر موضوعی بالاخره باید یک نتیجه‌ای هم داشته باشد. پست‌های وبلاگ شما هم از این اصل مستثنی نباید باشند. برخی وبلاگ نویس‌ها از اینکه به طور واضح به نتیجه پست‌شان اشاره کنند یا از آنچه نوشته‌اند نتیجه‌گیری کنند پرهیز می‌کنند. علتش را هم هنوز نمی‌دانم. شاید می‌خواهند پایان مطلب خود را باز بگذارند تا نتیجه‌گیری به عهده خود مخاطب باشد.

به هر حال، یادآوری این نکته الزامی است که بهتر است به طور مستقیم و واضح در پست خود نتیجه‌گیری کنید و به این نتیجه به روشنی اشاره کنید. بهترین کار این است که در انتهای پست، یک یا دو پاراگراف را به نتیجه اختصاص دهید و حتی برای نتیجه پست یک تیتر خوب هم بنویسید. آوردن نتیجه در بدنه پست، نرخ اسکرول کامل صفحات وبلاگ شما را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد، چون بازدیدکننده‌ها حداقل به خاطر خواندن نتیجه پست هم که شده تا آخر صفحه اسکرول خواهند کرد.

لینک دادن به صفحات داخلی وبلاگ

اینکه بتوانید بازدیدکننده‌ها را به سمت وبلاگ خود جذب کنید خیلی مهم است، اما مهم‌تر این است که بتوانید بازدیدکننده‌ها را در وبلاگ خود نگه دارید. یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ کردن بازدیدکننده‌های یکی از صفحات وبلاگ‌تان این است که در آن صفحه، به دیگر صفحات وبلاگ خود لینک بدهید.

با این توضیح، در مرحله نوشتن پست خود، هر کجا که احساس کردید می‌توانید به یکی دیگر از پست‌ها یا صفحات وبلاگ‌تان لینک بدهید، حتما دست به کار شوید. البته باید دقت کنید که این لینک داخلی باید به جا و به موقع باشد تا بازدیدکننده‌ها قانع بشوند که روی آن لینک کلیک کنند. در نظر داشته باشید که اگر روی کلمه کلیدی مرتبط لینک بگذارید نتیجه بهتری در سئوی وبلاگ خود دریافت می‌کنید.

لینک دادن به وبلاگ‌های دیگر

همان مقدار که لینک دادن به صفحات داخلی وبلاگ اهمیت دارد، لینک دادن به صفحات وبلاگ‌های دیگر نیز حائز اهمیت است چون به غیر از اینکه سبب می‌شود وبلاگ شما به عنوان یک منبع معتبر شناخته شود، باعث ایجاد یک ارتباط متقابل با دیگر وبلاگ‌ نویس‌ها هم می‌شود و وبلاگ‌های دیگر هم در آینده به وبلاگ شما لینک خواهند داد.

اما این کار کمی نسبت به لینک دادن به صفحات داخلی پیچیده‌تر است چون باید سعی کنید فقط به وبلاگ‌هایی لینک بدهید که رنکینگ بالایی داشته باشند. برای پیدا کردن این وبلاگ‌ها می‌توانید از راه‌های مختلفی اقدام کنید. مثلا می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظرتان را در گوگل جست‌وجو کنید. نتایجی که در صفحه اول نمایان می‌شوند وبلاگ‌های خوبی برای لینک دادن هستند. ضمنا، وبلاگ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی عملکرد خوبی دارند و به فالوئرهای زیادی دست یافته‌اند گزینه‌های خوبی برای تبادل لینک هستند.

نتیجه‌گیری

با اینکه در ابتدای این مقاله نوشتم، باز هم ارزش تکرار کردن دارد که بگویم تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز اصول و اساسی دارد که باید رعایت شود و اگر چنین نشود، نتیجه‌بخش نخواهد بود. آنچه در این نوشتار خواندید فقط بخشی از نکات ضروری در تولید محتوای همیشه سبز بود. من می‌کوشم در آینده بیشتر در این زمینه بنویسم.

 

یک دیدگاه برای “۸ نکته برای تولید حرفه‌ای محتوای همیشه سبز”

  1. عالی، ی مطلب خوب دیگه از بهراد، با اینکه خیلی وقته توی این زمینه کار نمی کنم ولی بازم بهترین نکات رو خودت میگی از همون اول که اولین مطلبت رو در ۱ ادمین خوندم عاشق سبک نشوتاریت شدم، کوتاه و مفید. ممنون بهراد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *