چطور از پوسته ۲۰۱۷ برای وبلاگ شخصی خود استفاده کنید

سال ۲۰۱۶ با تمام فراز و نشیب‌هایش به اتمام رسید و ۲۰۱۷ آغاز گردید. شروع یک سال میلادی جدید برای ما وبلاگ نویس‌هایی که با وردپرس سر و کار داریم، علاوه بر یک سال جدید معنای یک پوسته جدید از سوی وردپرس را نیز دارد. امسال وردپرس پوسته بی‌نظیر و خوش ساخت ۲۰۱۷ را منتشر کرده که از این بابت هم باید از وردپرس تشکر کنیم و هم از تیم وردپرس فارسی که آن را فارسی کرده است. اما اگر شما هم مثل من یک وبلاگ شخصی دارید و به دنبال یک پوسته کارآمد و جالب هستید، امروز می‌خواهم به شما بیاموزم که چطور می‌توانید از قدرت پوسته ۲۰۱۷ به نفع خودتان کمک بگیرید. وردپرس همیشه پوسته‌های سالانه خوبی ارائه می‌دهد، اما باید با اطمینان بگویم که پوسته ۲۰۱۷ بهترین پوسته رسمی‌ای است که تا کنون از وردپرس دیده‌ام، خصوصا برای وبلاگ‌های شخصی.

پیش از شروع باید یادآور شوم که پوسته ۲۰۱۷ آزادی عمل فراوانی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و هیچ استانداردی در طراحی و استفاده از آن وجود ندارد، اما من در این پست مشخصا روشی را توضیح می‌دهم که بیشتر به درد وبلاگ‌های شخصی می‌خورد؛ روشی که خود من هم از آن برای وبلاگم استفاده کرده‌ام. برای آنکه با قدرت این پوسته بهتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنم سری به دموی رسمی این پوسته از وردپرس بیاندازید. اگر از این پوسته به شکل درستی بهره بگیرید، از توانایی‌های آن شگفت‌زده خواهید شد.

اولین کار پس از نصب و فعال‌سازی پوسته ۲۰۱۷ روی وبلاگ‌تان این است که به بخش برگه‌ها بروید و یک برگه به عنوان صفحه اصلی و یک برگه به عنوان صفحه وبلاگ بسازید. به غیر از این دو برگه که وجودشان ضروری است، باید چند برگه دیگر مثل برگه‌های تماس و درباره و خدمات بسازید تا بعدا از آنها در صفحه اصلی وبلاگ خود استفاده کنید. یادتان باشد که برای تمامی برگه‌هایی که می‌سازید باید یک تصویر شاخص متمایز معین کنید. این تصاویر شاخص در واقع همان تصاویری خواهند بود که در صفحه اصلی وبلاگ بین بخش‌های مختلف قرار خواهند گرفت، پس سعی کنید عکس‌ها زیبا و مرتبط با صفحه مورد نظرتان باشند.

پس از آن باید به بخش نمایش > سفارشی‌سازی بروید تا ظاهر وبلاگ‌تان را تغییر دهید. پس از معین کردن مشخصات هویت سایت یعنی عنوان وبلاگ و یک معرفی کوتاه از آن و انتخاب رنگ روشن در بخش رنگ‌ها، به سراغ بخش رسانه سربرگ بروید و عکس مربوط به این بخش را حذف کنید به طوری که هیچ تصویری که در سربرگ نشان داده نشود.

سپس به بخش فهرست‌ها در پنل شخصی‌سازی بروید و در این بخش یک فهرست جدید با عنوان فهرست اصلی بسازید. در این فهرست تمام برگه‌هایی که در مرحله اول درست کرده بودید از جمله خانه و وبلاگ و باقی برگه‌ها را اضافه کنید. وقتی کار ساختن فهرست تمام شد، از بخش نمایش موقعیت گزینه فهرست بالایی را انتخاب کنید تا این فهرست به عنوان نوار اصلی وبلاگ‌تان اضافه شود.

در بخش ابزارک‌ها در پنل شخصی‌سازی سه گزینه در اختیار دارید: ستون کناری، پابرگ ۱ و پابرگ ۲. طراحی این بخش سلیقه‌ای است ولی اگر می‌خواهید شبیه دموی رسمی پوسته ۲۰۱۷ پیش بروید، در ستون کناری ابزارک‌های جست‌وجو و نوشته‌های تازه را اضافه کنید، در بخش پابرگ ۱ و ۲ هم می‌توانید از ابزارک متن استفاده کنید و پانویس دلخواه خود را به وبلاگ‌تان اضافه کنید.

در بخش برگه نخست ایستا، گزینه برگه ایستا را فعال کرده و سپس برگه خانه را به عنوان برگه نخست و برگه وبلاگ (که من آن را یادداشت‌ها نام نهادم) را به عنوان برگه نوشته‌ها انتخاب نمایید.

حالا به سراغ تنظیمات پوسته در پنل شخصی‌سازی بروید تا مهم‌ترین و آخرین کار را انجام دهید. گزینه دو ستونه را به عنوان قالب برگه انتخاب کنید و سپس برگه‌های مورد نظر خودتان را به ترتیب دلخواه‌تان چینش کنید تا صفحه اصلی وبلاگ خود را بسازید. با اضافه کردن هر برگه خواهید دید که تصویر شاخص آن برگه هم به صفحه اصلی اضافه می‌شود و ظاهری زیبا به آن می‌بخشد. در انتها روی دکمه ذخیره و انتشار کلیک کنید تا تغییرات در ظاهر وبلاگ ثبت شود.

حالا وبلاگ شما آماده است تا با ظاهر حرفه‌ای خودش پذیرای دیدگان بازدیدکنندگان باشد. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و اگر کمی CSS بلد باشید باز هم تغییرات زیادی در قالب می‌توانید ایجاد کنید، اما کلیت کار همین بود و همان طور که دیدید برای به انجام رساندنش نه به وقت و زمان زیادی احتیاج بود و نه به دانش خاصی. این است زیبایی کار با وردپرس.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *