مقایسه دو روش متداول هشتگ‌نویسی در توییتر فارسی

شاید تا یکی دو سال پیش هشتگ‌نویسی در توییتر فارسی چندان مهم دانسته نمی‌شد و کسی هم آن را جدی نمی‌گرفت. اما مدتی هست که هشتگ‌های توییتری روی زندگی و جامعه ما تاثیرگذار شده‌اند.

به عنوان مثال، کمپین مردمی #بین_خطوط با این هدف راه اندازی شده که راننده‌ها را به راندن در بین خطوط توصیه کند و خوشبختانه تا امروز هم نسبتا موفق بوده و تا حدودی توانسته روی اصلاح رفتار راننده‌ها در این زمینه موثر باشد. یا کمپین #آشغال_نریزیم که همان‌طور که از اسمش مشخص است، برای رفع معضل ریختن زباله در کوچه و خیابان طراحی شده است.

از این گذشته، هشتگ‌ها می‌توانند به دسته‌بندی موضوعی توییت‌ها نیز کمک کنند. هشتگ کردن موضوع توییت می‌تواند به باقی کاربران توییتر کمک کند که با جست‌وجو کردن همان هشتگ، توییت‌های دیگران در رابطه با همان موضوع را نیز بخوانند و بهتر در جریان قرار بگیرند.

حالا که نقش هشتگ‌ها در حال پررنگ شدن است، میزان استفاده از هشتگ‌ها هم قطعا رو به افزایش خواهد گذاشت. در نتیجه به وضوح شاهد هشتگ‌های زیادی در توییتر هستیم. همین جا هست که یک مساله جالب و سردرگم کننده به وجود می‌آید و آن هم طرز نوشتن هشتگ‌ها است.

اگر اهل توییتر باشید و با آن غریبه نباشید، می‌دانید که هنوز کاربران توییتر در مورد اینکه هشتگ‌ها را با آندراسکور بنویسنید یا با نیم‌فاصله، مدت قابل توجهی است که با هم مشغول جر و بحث هستند. بعضی‌ها می‌گویند نیم‌فاصله برای هشتگ بهتر است و از سوی دیگر گروهی هم معتقدند که کلمات هشتگ‌ها را باید با آندراسکور از یکدیگر جدا کرد. امروز من می‌خواهم به همین موضوع بپردازم و با مقایسه این دو روش متداول هشتگ‌نویسی در توییتر، یک بار برای همیشه بحث کنم که کدام بهتر است و چرا.

قدمت

هشتگ‌نویسی در توییتر فارسیروش هشتگ‌نویسی با آندراسکور قدیمی‌تر و متداول‌تر از هشتگ‌نویسی با نیم‌فاصله است چون پیش از اینکه کسی با نیم‌فاصله در هشتگ‌ها آشنایی داشته باشد همه از آندراسکور برای جدا کردن کلمات در هشتگ‌ها استفاده می‌کردند. یکی از دلایل اصلی محبوبیت آندراسکور، همین پرسابقه‌تر بودن است چون سبب شده اکثریت کاربران این روش را به عنوان روش مرجع بپذیرند.

اما استفاده از نیم‌فاصله در هشتگ‌ها یک بحث نسبتا جدید است و هنوز مثل آندراسکور بین کاربران جا نیافتاده است و بنابراین در برخی از موضوعات هم کمتر استفاده می‌شود. ولی این را هم باید ذکر کرد که بسیاری از اکانت‌های معتبر و پرطرفدار توییتر نیم‌فاصله را به آندراسکور ترجیح می‌دهند و همین حمایت کاربران محبوب سبب شده که خیلی‌ها به سمت استفاده از نیم‌فاصله جذب شوند.

سهولت در خواندن

مسلما، خوانایی هشتگ هم به اندازه موضوع آن مهم است؛ حتی شاید مهم‌تر. اگر خواندن یک هشتگ سخت باشد احتمال ترند شدن آن به شدت کاهش می‌یابد. این موضوع برای کمپین‌های هشتگی بسیار قابل توجه است. البته ممکن است با اطمینان نتوان گفت هشتگ‌های نوشته شده با آندراسکور خواناتر هستند یا آنها که با نیم‌فاصله نوشته می‌شوند چون این یک امر سلیقه‌ای است و هر کسی هم سلیقه خودش را دارد.

اگر خواندن یک هشتگ سخت باشد احتمال ترند شدن آن به شدت کاهش می‌یابد.

اما در مجموع، اکثریت با این موضوع موافق هستند که آندراسکور در جدا کردن کلمات هشتگ موفق‌تر از نیم‌فاصله عمل می‌کند. این موضوع در هشتگ‌های طولانی بیشتر خودنمایی می‌کند. نیم‌فاصله کلمات را از هم جدا می‌کند ولی فاصله اندک بین کلمات ممکن است خواندنش را برای کاربران سخت کند.

این در حالی است که آندراسکور هم کلمات را جدا می‌کند و هم به اندازه کافی بین کلمات فاصله ایجاد می‌کند و در نتیجه خواندن هشتگ را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند. فراموش نکنیم که کاربرد نیم‌فاصله نیز این نیست که چندین کلمه را از هم جدا کند، بلکه هدفش جلوگیری از سرهم‌نویسی‌هایی است که معنا و مفهوم جمله را به اشتباه تغییر می‌دهند و باعث ایجاد کژتابی می‌شوند.

سهولت در نوشتن

هشتگ‌نویسی در توییتر فارسیجدا از بحث قدمت و خوانایی، سهولت در نوشتن هشتگ هم از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر نتوانید هشتگ را به راحتی بنویسید، احتمال خطا در هشتگ‌نویسی بالا می‌رود. موضوع اینجاست که هنوز خیلی از کیبوردها در سیستم‌عامل‌های مختلف به صورت پیش‌فرض از نیم‌فاصله پشتیبانی نمی‌کنند و کاربران برای استفاده از نیم‌فاصله مجبور هستند از کیبوردهای متفرقه استفاده کنند یا اینکه بر خلاف میل باطنی خود، سیستم‌عامل مورد استفاده خود را تغییر دهند.

این برای بحشی از کاربران که با سیستم‌عامل‌های مختلف کار می‌کنند و مشکلی هم با کیبوردهای متفرقه ندارند شاید چندان مهم نباشد، ولی برای بخش قابل توجهی از کاربران هم این عدم دسترسی راحت به نیم‌فاصله می‌تواند دردسرساز باشد. اما در عوض آندراسکور کاراکتری است که روی همه کیبوردها و در همه سیستم‌عامل‌ها وجود دارد.

کارایی

یکی دیگر از موارد شایان توجه در این زمینه، کارایی است. منظورم تفاوت کارایی آندراسکور با نیم‌فاصله در نوشتن هشتگ است. همان‌طور که می‌دانید بعضی از عبارات هستند که گرچه از چند کلمه تشکیل می‌شوند، اما به خودی خود از یکدیگر جدا هستند و سرهم نوشته نمی‌شوند.

اگر نتوانید هشتگ را به راحتی بنویسید، احتمال خطا در هشتگ‌نویسی بالا می‌رود.

مثلا عبارت “شاد ریستن” را در نظر بگیرید. اگر بخواهیم از این عبارت یک هشتگ بسازیم یا می‌توانیم آن را به صورت #شاد_زیستن بنویسم و هم به صورت #شادزیستن. حالا اگر بخواهیم استاندارد هشتگ‌نویسی را با نیم‌فاصله هماهنگ کنیم، برای نوشتن این هشتگ دچار سردرگمی می‌شویم. اینکه بین شاد و زیستن از نیم‌فاصله استفاده کنیم یا نکنیم خودش گمراه کننده است.

در عوض اگر استاندارد هشتگ‌نویسی را با آندراسکور تعریف کنیم، آنگاه از این بابت هیچ وقت به مشکل برنمی‌خوریم چون در این صورت فقط به یک شکل می‌توان شاد زیستن را به هشتگ تبدیل کرد که آن هم #شاد_زیستن است. بنابراین می‌توان گفت آندراسکور از نظر کارایی هم بهتر از نیم‌فاصله است.

نتیجه

تا قبل از نوشتن این مقاله من خودم طرفدار هشتگ‌نویسی با نیم‌فاصله بودم، ولی با این توضیحات به نظر منطقی می‌رسد که آندراسکور را در هشتگ‌ها جایگزین نیم‌فاصله کنیم و همه به این قانون پایبند باشیم تا یک بار برای همیشه همه ابهامات مربوط به هشتگ‌نویسی در توییتر فارسی برای همه کاربران رفع شود. مشتاق شنیدن دیدگاه‌های شما هستم.

2 دیدگاه برای “مقایسه دو روش متداول هشتگ‌نویسی در توییتر فارسی”

  1. تحلیل خوبی بود، دقیقا بارها سر همین موضوع مشکل داشتم. با انتخاب آندراسکور موافقم من پیشنهاد منطقی هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *