۴ مهارت وبلاگ نویسی که برای افزایش بازدید کننده‌ها الزامی هستند

وبلاگ چه از نوع شخصی‌اش باشد و چه غیر شخصی، یک حرفه به حساب می‌آید و هر حرفه‌ای هم نیاز به مهارت‌های مرتبط دارد. علت اصلی متمایز بودن وبلاگ نویس‌های حرفه‌ای با تازه کارهایی که چند مدتی به وبلاگ نویسی روی می‌آورند و بعد هم خیلی راحت بی‌خیالش می‌شوند، وجود همین مهارت وبلاگ نویسی در بلاگرهای حرفه‌ای است.

شاید افرادی باشند که در کنار هم گذاشتن کلمات تا حدودی تخصص داشته باشند، اما برای تهیه یک پست وبلاگی ارزشمند و مفید، به چیزی بیشتر از چینش کلمات احتیاج است.

هر چند شاید برخی فکر کنند که اگر این مهارت‌ها را ندارند پس کلا باید فکر وبلاگ نویسی را از سر خود بیرون کنند در حالی که اصلا این‌طور نیست. هر کسی با کمی تمرین و پشت‌کار می‌تواند به این مهارت‌ها دست پیدا کند و به مرور زمان آن‌ها را تقویت نماید.

حال اگر کنجکاو شدید که بدانید این مهارت‌ها چه هستند، از شما دعوت می‌کنم ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

تیتر نویسی

تقریبا همه آن وبلاگ‌هایی که بازدید کننده‌های زیادی ندارند، یک مشکل یکسان و واحد دارند و آن هم همین ضعف در نوشتن تیترهای جذاب و گیرا است. در عوض وبلاگ‌‌هایی که اغلب اوقات تیترهای منحصر به فردی برای پست‌های خودشان پیدا می‌کنند، در مدت خیلی کوتاهی توجه بازدید کننده‌ها را به طرف خودشان جلب می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید، تیترها اولین عنصر یک نوشتار هستند که در معرض دید بازدید کننده‌ها قرار می‌گیرند. به نوعی می‌توان گفت تیترها حکم ویترین نوشتارها را دارند. اگر کیفیت و جذابیت تیتر به اندازه کافی خوب باشد، بازدید کننده را راضی می‌کند تا محتوای پست را مطالعه کند. بنابراین وبلاگ نویس‌هایی که در انتخاب تیتر مطالب‌شان وسواس لازم را به خرج می‌دهند، راحت‌تر می‌توانند وبلاگ خودشان را بهتر از وبلاگ رقبای خود نشان دهند.

سبک نوشتار

هر نویسنده‌ای در نوشتن سبک و سیاق مخصوص به خودش را دارد. یکی لحن خاصی را برای نشان دادن این سبک انحصاری انتخاب می‌کند، دیگری در انتخاب کلمات برای نوشتارش شخصیت می‌سازد و یک نویسنده دیگر هم در ترتیب کلمات، جملات و پاراگراف‌ها سبک نگارش خودش را به رخ می‌کشد.

اغلب نویسنده‌های ناشناس در ایجاد این سبک نوشتاری انحصاری مشکل دارند و به همین خاطر هم موفق نمی‌شوند به شهرت و اعتبار خاصی دست پیدا کنند. این فقط تعداد محدودی از نویسنده‌ها هستند که در این امر توانایی دارند و به گونه‌ای می‌نویسند که مخاطب به راحتی می‌تواند تشخیص دهد که نویسنده آن متن چه کسی بوده است.

روش انتخابی شما برای خلق سبک نوشتاری خودتان هر چه که باشد، باید این را بدانید که سبک نوشتاری شما مثل هویت کاری شماست و حفظ آن در طول زمان ضروری است.

چنان‌چه سبک نوشتارتان به اندازه کافی خوب باشد، کم کم بازدید کننده‌های وبلاگ‌تان عاشق آن خواهند شد به طوری که حتی اگر یک موضوع تکراری برای نوشتن انتخاب کنید باز هم بازدید کننده‌ها به خاطر سبک نگارش جالب‌تان راضی می‌شوند آن را با اشتیاق بخوانند و به اشتراک بگذارند.

مهارت وبلاگ نویسی

داستان پردازی

ممکن است فکر کنید هر چه زودتر به سراغ اصل ماجرا بروید و به حاشیه نپردازید فکر بهتری است و مطلب‌تان کامل‌تر از آب در می‌آید. ولی حقیقت این است که پست‌هایی که در آن‌ها عنصر داستان پردازی به چشم می‌خورد مسلما کامل‌تر هستند.

خیلی اوقات همین داستان پردازی به مخاطب کمک می‌کند تا منظور شما را بهتر بفهمد. به جز این، اگر داستان پردازی در متن به خوبی به کار گرفته شده باشد می‌تواند مخاطب را میخکوب متن کند و کاری کند که تا انتهای متن مشتاق خواندن باقی بماند.

اگر منظورم را از داستان پردازی در متن نوشتار متوجه نمی‌شوید می‌توانید سری به این پست وبلاگم بزنید. در این مقاله من با یک داستان شروع کردم که البته با این‌که واقعی نیست ولی بازدید کننده را از همان ابتدا دعوت به خواندن می‌کند. در ادامه هم سعی کردم با ذکر مثال‌ها و گفتاورد‌ها به صورت داستانی (ولی واقعی) مقاله را گرم‌تر کنم.

ذکر این نکته هم ضروری است که لازم نیست داستان‌هایی که به کار می‌برید اساسا واقعی باشند. کمی از خلاقیت‌تان کمک بگیرید و داستان‌هایی بسازید که هم جذاب باشند و هم مرتبط با موضوع پست وبلاگ‌تان.

ویرایش

همه وبلاگ نویس‌ها به دنبال این هستند که دیگران مقالات وبلاگ‌شان را بخوانند، ولی جالب این‌جاست که تعداد قابل توجهی از بلاگرها خودشان مطالب خودشان را مطالعه نمی‌کنند! اگر می‌خواندند که این همه اشکال املایی و انشایی در نوشته‌های‌شان دیده نمی‌شد.

می‌دانم که بعد از نوشتن پست، نویسنده وسوسه می‌شود که روی دکمه انتشار مطلب کلیک کند. اما اگر می‌خواهید کیفیت نوشتارهای‌تان را حفظ کنید باید سعی کنید در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. این مقاومت خودش یک مهارت است.

قبل از انتشار بهتر است حداقل یک بار آن‌چه نوشته‌اید را بخوانید تا هر ایراد املایی یا انشایی خاصی در آن دیدید رفع نمایید. شاید لازم باشد بعضی جمله‌ها را حذف یا چند جمله به متن اضافه کنید. ممکن است بعد از کمی تفکر به این نتیجه برسید که بهتر است تیتر مطلب را تغییر دهید.

در کل، بهتر است بعد از نوشتن پست، حداقل یک روز تا انتشارش زمان بگذارید تا در این فاصله تغییرات لازم را در آن ایجاد کنید. به هر حال همه تغییرات ضروری در همان لحظه به ذهن‌تان خطور نمی‌کند و نیاز به زمان و بازخوانی مقاله دارد.

نتیجه گیری

همان‌طور که گفتم، مهارت وبلاگ نویسی هم مثل هر مهارت دیگری قابل فراگیری است. برای آموختن مهارت‌هایی که در این مطلب خواندید و دیگر مهارت‌های مرتبط، باید دست به کار شوید. از نوشتن نترسید. آن‌قدر بنویسید و تمرین کنید و تکرار کنید تا بالاخره یاد بگیرید که چطور یک وبلاگ نویس حرفه‌ای باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *